Polisolokaty Rzeszów – jak się wycofać i odzyskać pieniądze bez straty?

polisolokaty rzeszów jak się wycofać

Tzw. “polisolokaty” to produkty finansowe będące lokatami inwestycyjnymi. Proponowane były one klientom jako ubezpieczenie na życie i lokata. Produkt miał zwiększać swoją wartość i pozwalać na uniknięcie “podatku Belki”. Do uzyskania możliwe miała zyski nawet wyższe niż na lokatach bankowych. Rzeczywistość jednak okazała się zupełnie inna. Klienci finalnie tracili nawet do 90% swojego wpłaconego kapitału!

Osoby, które inwestowały w “polisolokatę, widząc jak ich pieniądze znikają z konta próbowały zrezygnować z polisy. Wtedy okazywało się, że klient nie otrzymał pełnej wartości umowy, a dodatkowo wypłacane środki pomniejszane były o opłatę likwidacyjną, która w pierwszych latach mogła wynosić nawet 90% wartości rachunku!.

Polisolokaty – co na to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów?

W styczniu 2017 roku w życie weszło porozumienie kilkunastu firm ubezpieczeniowych z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie opłat likwidacyjnych. Owocem tego były aneksy do umów, w których ubezpieczyciele zobowiązali się do zmniejszenia opłat likwidacyjnych. Niestety ugody te nie objęły wszystkich umów polisolokat, a wiele osób cały czas pozostawało w niekorzystnej sytuacji.

Opłata likwidacyjna cały czas istniała, z tą różnicą, że ubezpieczyciele dobrowolnie zgodzili się na jej pomniejszenie. Sam prezes UOKiK w swoich wypowiedziach podkreślał, że “zawarte porozumienia nie zamykają drogi konsumentom do dochodzenia roszczeń na drodze cywilnoprawnej”. Oznacza to, że nawet podpisanie aneksu nie wyłącza prawa ubezpieczającego do dochodzenia całej wartości swoich pieniędzy zgromadzonych na rachunku polislokaty. 

Kiedy i jak można wycofać się z polisolokaty?

Rezygnacja z polisolokaty nie jest procesem skomplikowanym. Najprościej byłoby dokonać tego w ciągu 30 dni od podpisania umowy. Wtedy konsument ma możliwość łatwego odzyskania całości wpłaconych środków. 

Wypowiedzenie umowy polisolokaty w okresie jej trwania to już bardziej skomplikowany proces. Ubezpieczyciel dostarczając nam rozliczenie z umowy polisolokaty zapewne naliczy opłatę likwidacyjną w celu zachowania dla siebie określonej części wpłaconych pieniędzy.

W takim razie jak skutecznie wycofać się z polisolokaty i odzyskać całe pieniądze?

  • Reklamacja – na początku warto złożyć reklamację bezpośrednio do samego ubezpieczyciela. Co prawda decyzja zazwyczaj będzie negatywna, jednak otwiera nam to drogę do kolejnych metod skutecznego odzyskania środków z polisolokaty.
  • Mediacja Rzecznika Finansowego – kolejno możemy ubiegać się o mediację u Rzecznika Finansowego. Nawet w przypadku braku efektu w postaci odzyskanych środków otrzymamy opinię Rzecznika Finansowego w naszej sprawie, co stanowi bardzo ważny dowód w postępowaniu sądowym.
  • Mediacja wyspecjalizowanej w polisolokatach kancelarii – prawnicy, którzy posiadają doświadczenie w kwestii polisolokat mogą w imieniu klienta przeprowadzić negocjację z towarzystwem ubezpieczeniowym w zakresie odzyskania środków. W przypadku negatywnego rezultatu mogą oni skutecznie negocjować klienta na drodze postępowania sądowego.
  • Postępowanie sądowe – najbardziej skuteczną metodą na wycofanie się z polisolokaty i odzyskanie swoich pieniędzy jest droga sądowa. Sądy bardzo często nakazują ubezpieczycielom zwrot 100% opłaty likwidacyjnej ze względu na wskazane klauzule abuzywne. Co więcej mamy możliwość złożenia pozwu w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania.

Wykaz sądów w Rzeszowie

  • Sąd Okręgowy w Rzeszowie, plac Śreniawitów 3, 35-959 Rzeszów
  • Sąd Rejonowy w Łańcucie, Ul. Grunwaldzka 10, 37-100 Łańcut
  • Sąd Rejonowy w Łańcucie, Ul. Grunwaldzka 10, 37-100 Łańcut
  • Sąd Apelacyjny w Rzeszowie, Al. Piłsudzkiego 28 35-001 Rzeszów
Polisolokaty Rzeszów – jak się wycofać i odzyskać pieniądze bez straty?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry