Zakup nowego samochodu często oznacza, że coś jeszcze trzeba zrobić z tym starym pojazdem. Niekoniecznie jest on w tak fatalnym stanie, że nadaje się już tylko na złom, jednak nie każdy kierowca ma czas na to, by szukać nabywców na rynku wtórnym. Czy skup jest w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem?
Jak działają skupy używanych aut?
Skupy nie są tak wybredne jak klienci na giełdach samochodowych, najczęściej są gotowe odkupić każde auto, niezależnie od stanu technicznego, przyjmują nawet pojazdy po poważnych wypadkach. Oczywiście, im gorszy stan samochodu, tym niższa będzie oferta skupu, ale jest raczej mało prawdopodobne, że w ogóle nie dojdzie do transakcji – odrzucane są tylko samochody bardzo stare i w tak fatalnym stanie, że nie da się z nich odzyskać żadnych wartościowych części.
Wstępną wycenę można uzyskać na przykład na https://skupautzagotowke.net/skup-aut/opole/, wysyłając formularz zgłoszeniowy z krótkim opisem swojego auta oraz przynajmniej jednym zdjęciem. Ostateczna stawka pada już po oględzinach na miejscu i jeśli obie strony dochodzą do porozumienia, można podpisać umowę.
Ile płacą skupy?
O końcowej cenie decyduje szereg czynników, dlatego nie ma co liczyć na konkretny cennik jak w przypadku nowych aut stojących w salonie. Czasem cena podana przez skup może być niższa od stawki rynkowej, zwłaszcza gdy samochód jest względnie nowy i w dość dobrym stanie. Co jednak ważne dla wielu sprzedających, transakcja w skupie jest natychmiastowa. Przez ogłoszenie rzadko kiedy udaje się samochód sprzedać od ręki, więc dla osób potrzebujących gotówki na już, oferta będzie pod wieloma względami korzystniejsza.
W przypadku samochodów mocno wysłużonych bardzo ciężko będzie znaleźć nabywcę na rynku wtórnym. Za auto do gruntownego remontu nikt nie zechce zapłacić wysokiej ceny, zaś osoby szukające pojazdów na części też raczej szukają okazji cenowych, a nie droższych egzemplarzy. To właśnie w skupie można uzyskać najlepszą ofertę.
Rozbieranie na części
Co z samodzielną rozbiórką na części? Opłaca się wtedy, gdy można to zrobić samodzielnie, bez ponoszenia wysokich kosztów dodatkowych. Kwota ze sprzedaży części musi być na tyle atrakcyjna, by zrekompensować straty związane ze złomowaniem wraku – bez przeprowadzenia legalnej utylizacji nie da się wyrejestrować starego samochodu i jest się narażonym na wysokie kary. Po sprzedaży auta do skupu nie trzeba się tym już martwić.