Dofinansowanie do wymiany lub modernizacji windy

Wymiana lub modernizacja windy osobowej, bywa dość kosztowna. Można jednak starać się o dofinansowania, które są dostępne w zależności od lokalizacji, przepisów i programów wsparcia. Na jakie programy można liczyć? Jakie kroki podjąć i gdzie dokładnie się zgłosić?

W jakim celu prowadzi się działania modernizacyjne w przypadku wind?

Działania obejmujące wymianę lub modernizację istniejącego dźwigu, skierowane są do właścicieli wind, które nie spełniają wymogów określonych w standardach dostępności dla polityki spójności, przy czym nie są dostosowane do transportu osób niepełnosprawnych. Nowa winda osobowa będzie musiała już spełniać te kryteria, a odstępstwa od standardów tylko w ściśle uzasadnionych przypadkach. Sam wygląd dźwigów nie musi być mocno zmieniony. Liczy się przede wszystkim funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Konsultacja z lokalnymi władzami i urzędami

Lokalne samorządy, urzędy miasta i gminy dysponują czasem budżetem, który przeznaczony jest na modernizację wind w budynkach użytku publicznego. Warto jest zatem skierować swoje kroki właśnie do takiego miejsca, aby dowiedzieć się czy w aktualnym czasie istnieją projekty lub inicjatywy mające na celu wsparcie dla właścicieli nieruchomości lub zarządców budynków. Jeśli dofinansowanie nie będzie na dany moment możliwe, można mimo wszystko uzyskać wskazówki i zostać skierowanym w inne miejsca.

Sprawdzenie dostępnych dotacji

Na stronach internetowych organizacji rządowych i pozarządowych, można często znaleźć informacje o dostępnych dotacjach lub programach wsparcia. Znajdują się one w aktualnych bazach danych. Oto najważniejsze plusy dotacji:

  • brak opłat przygotowawczych i dodatkowych prowizji z tytułu udzielenie pożyczki;
  • brak konieczności posiadania wkładu własnego;
  • możliwość umorzenia do 40% wartości pożyczki;
  • rozłożenie spłaty na okres nawet do 20 lat.

Sprawdzenie dostępnych programów rządowych

Rządy lokalne, regionalne i państwowe, oferują regularnie programy wsparcia przeznaczone na modernizację wind w celu zwiększenia bezpieczeństwa w określonych budynkach lub ułatwienia poruszania się po nich dla osób niepełnosprawnych. Warto znaleźć informacje na stronach internetowych tego typu instytucji, gdyż może być to dość istotny punkt zaczepienia w poszukiwaniu dofinansowania.

Konsultacja z firmami budowlanymi i producentami wind

Firmy budujące budynki i wykonawcy firm, dysponują zazwyczaj dużą wiedzą na temat aktualnych programów wsparcia finansowego, które można przeznaczyć na ten cel. Warto za pośrednictwem firm, zorientować się także w szacunkowych kosztach, co może być przydatne podczas wnioskowania o dofinansowanie.

Konsultacja z organizacjami non-profit

Na rynku funkcjonują fundacje i organizacje non-profit, które mają doświadczenie w udzielaniu wsparcia finansowego lub pośredniczą w skutecznym pozyskaniu dotacji na wybrany projekt, w tym także wymianę lub modernizację windy. Warto sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe organizacje tego typu w naszym regionie.

Dostępność dofinansowania, może znacznie różnić się w zależności od miejsca inwestycji oraz rodzaju projektu. Ważne jest, aby przed obraniem konkretnej ścieżki, zbadać wszystkie dostępne opcje i zaczerpnąć informacji w wybranych instytucjach, by dowiedzieć się jakie wymagania należy spełnić.

Dofinansowanie do wymiany lub modernizacji windy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry