Biuro rachunkowe czy własna księgowy?

Prowadzenie firmy w Polsce zawsze wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. W ostatnich kilku latach każdy przedsiębiorca mógł z łatwością zauważyć, jak zmienne są przepisy i jak często ciężko się do nich dostosować. Odwiecznym dylematem wielu z nich jest wybór pomiędzy zatrudnieniem księgowej na umowę o pracę a skorzystaniem z usług biura rachunkowego. W tym artykule porównamy te dwie możliwości pod względem plusów i minusów. Sprawdzimy również, czy prowadzenie ksiąg rachunkowych we własnym zakresie jest możliwe i opłacalne. 

Biuro rachunkowe a własna księgowa – porównanie

Bez wątpienia jedną z największych zalet podpisania umowy z biurem rachunkowym jest przeniesienie odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenia na podmiot zewnętrzny. Każde z biur rachunkowym dostępnych na polskim rynku, musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie na wypadek popełnienia znacznej pomyłki w rozliczeniach, które mogą grozić dodatkowymi karami. W razie takiej sytuacji przenosimy obciążenie finansowe na współpracujące z nami biuro. Dodatkowym plusem jest również stosunkowo niższa cena, jaką zapłacimy za świadczenie tego typu usług. By znaleźć biuro rachunkowe, które spełni nasze wymagania, wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło Biuro rachunkowe Inowrocław. W ten szybki i prosty sposób sprawimy, że naszym oczom ukarze się kilka ciekawych pozycji i z pewnością wybierzemy jedną firmę, z którą warto nawiązać współpracę. Zatrudnienie księgowej na etat wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych kosztów pensji oraz świadczeń. W dużych firmach jedna osoba może nie być wystarczająca, dlatego koszty dodatkowo rosną. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie więc powierzenie księgowości naszej firmy wyspecjalizowanej jednostce zewnętrznej.

Czy warto prowadzić księgowość firmy samodzielnie?

Szczególnie na początku prowadzenia działalności gospodarczej, może się wydawać, że prowadzenie księgowości nie jest niczym skomplikowanym. To bardzo mylące i może prowadzić do wielu nieprzewidzianych konsekwencji. Popełniane przez niedoświadczonych jeszcze właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych błędy w księgowości narastają i prowadzą do problemów w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wyprostowanie tych błędów przez biuro rachunkowe zajmuje później dużo czasu i siły oraz wymaga poniesienie dodatkowych kosztów. Bardzo często wykrycie ich wiąże się z dodatkowymi karami od wyżej wymienionych urzędów i może zniechęcić do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Jeżeli więc nie chcemy już na początku popełnić karygodnego błędu, to powinniśmy poważne rozważyć zatrudnienie profesjonalnego biura rachunkowego, które pomoże nam poprowadzić nasze sprawy od samego początku. Plusem takiego wyboru będzie spokój i pewność, że nasza księgowość jest w dobrych rękach, a my w pewnym czasie nie obudzimy się z wieloma problemami na głowie. Zatrudnienie biura rachunkowego jest również zdecydowanie tańszym rozwiązaniem na początku swojej drogi niż zatrudnienie księgowej.

Biuro rachunkowe czy własna księgowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry