Zabytki w Rzeszowie – co warto zobaczyć?

Rzeszów to niedoceniane miasto pod względem turystycznym. Warto mu poświęcić nieco czasu, gdyż skrywa szereg zabytków, zwłaszcza architektury. Miasto jest stolica województwa podkarpackiego i już z tego powodu warto jest je poznać. Stosunkowo wygodnie jest dostać się do rzeszowa zarówno koleją, jak i samochodem.

Ciekawe miejsca – Rynek i okolica

Jak w większości większych miast priorytetowym miejscem do odwiedzenia jest rynek Główny. Ma on swój urok, cieszy oko zróżnicowaną architekturą i życiem. Kwitnie tu handel, usługi, gastronomia, czego niestety nie można powiedzieć o przedmieściach. Na Rynku umiejscowiony jest zabytkowy Ratusz z 1591 roku a także studnia pochodząca z XVII wieku. Ratusz niestety nie jest oryginalny, bowiem wielokrotnie przebudowywany. Ciekawostką turystyczną jest podziemie Rynku z podziemną trasą turystyczną. Zdecydowanie nie jest wartym odwiedzenia dworzec w rzeszowie, co wyróżnia tę lokalizację, gdyż zwykle dworce są perełkami architektury. Wokół Rynku znajdziemy szereg kwater w kamienicach o klimatycznym wyglądzie, które stały się swego czasu inwestycją w nieruchomości. z czasem wielu inwestorom niezbędna była pomoc frankowiczom Grudziądz czy Rzeszów w związku z zaciągniętymi zobowiązaniami. 

Plac Cichociemnych oraz Plac Ofiar Getta

Interesującym miejscem na mapie Rzeszowa jest Stary Cmentarz z wieloma mogiłami będącymi dziełami sztuki. Został założony w 1792 roku przy ulicy Targowej. Nie jest to wielki cmentarz ale godny zauważenia. W okolicy cmentarza znajduje się Plac cichociemnych upamiętniający rzeszowian wywiezionych do Oświęcimia w 1940 r.. Poza kamieniami pamiątkowymi znajduje się tutaj pomnik pod tytułem Przejście 2001. wokół znajduje się wiele zieleni, to świetne miejsce na odpoczynek od zgiełku panującego na rynku. Nieopodal w jednej z kamienic umiejscowiono niecodzienne muzeum, idealne dla najmłodszych – Muzeum Dobranocek. To dość komercyjne miejsce, stworzone na potrzeby mody na muzea prywatne, niemniej wzbogaca ono ofertę turystyczną miasta.

Nieco dalej znajdziemy Plac ofiar getta. Sam plac nie jest imponujący, jednak warto o nim wspomnieć z powodu wydarzenia jakie upamiętnia – likwidację getta żydowskiego i wywózkę mieszkańców do Bełżca. Na placu umiejscowiono pomnik Wdzięczności Armii radzieckiej. Idąc dalej napotkamy Synagogę Staromiejską a także Nowomiejską, w której mieści się obecnie Biuro wystaw artystycznych.

Urwis i inne obiekty turystyczne

Jedną z rozpoznawanych rzeź Rzeszowa jest urwis z procą. Rzeźbę ustawiono w 2014 roku przy biurowcu Elektromontażu. To symbol młodego rzeszowianina, który strzela do lamp ulicznych. Nieopodal znajdziemy inną rzeźbę pomnik Kazimierza Górskiego, trenera polskiej reprezentacji. Trzecim obiektem wartym zobaczenia jest fontanna multimedialna. Powstała w 2013 roku, jest jedną z największych tego typu w Polsce. Są tutaj organizowane pokazy światło, dźwięk i woda.

Zabytki Lubomirskich

Planując zwiedzanie zabytków miasta nie można pominąć obiektów Lubomirskich zarówno Pałacu jak i Rezydencji Letniej. Letni Pałac pochodzi z XVII wieku, to wyjątkowy obiekt architektoniczny, który można zwiedzać wewnątrz. Wokół pałacu podziwiać można secesyjne wille, a nieco dalej deptak rzeszowski czyli ulicę 3 Maja z piekna zabudowa kamienic. Tuż obok znajdziemy solidny mur, a za nim właściwy pałac Lubomirskich z lat 1902-1906. niegdyś było w nim więzienie, później siedziba władz okupacyjnych, obecnie znajduje się Sąd Okręgowy.

Sprawdź również: używane meble firmowe

Zabytki w Rzeszowie – co warto zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry