Jesteśmy istotami ciepłolubnymi i komfort cieplny odgrywa w naszym życiu priorytetową rolę. Nie bez powodu strefa komfortu cieplnego człowieka jest definiowana jako strefa zapewniająca dobre samopoczucie. Większość z nas, zapewne doświadczyła w swoim życiu sytuacji, która wymagała podjęcia decyzji, czym ogrzać pomieszczenie, w którym przebywamy? Szukając alternatywy dla kosztownych piecyków elektrycznych natrafiamy na ofertę ekologicznych piecyków naftowych. Wtedy pojawia się cały szereg wątpliwości. Czy użytkowanie piecyka naftowego jest bezpieczne? Czyż nie śmierdzi naftą w pomieszczeniu ogrzewanym piecykiem naftowym? Czy w pomieszczeniu, gdzie pracuje grzejnik naftowy zwiększa się wilgotność? Piecyk na naftę jest tańszy od ogrzewania elektrycznego?
Piecyki naftowe – jak działają?
Piecyki na naftę funkcjonują jak promienniki kierujące promieniowanie cieplne w określoną stronę. Palnik, w którym występuje spalanie nafty ma kształt pozwalający na całościowe dopalenie paliwa, a jego temperatura osiąga 1200°C. Zlokalizowany za palnikiem odbłyśnik precyzuje wiązkę promieniowania do przodu i tylko niewielka część energii zagospodarowana jest przez konwekcję. Wytwarzane są też piecyki naftowe zaopatrzone w wentylator, który umożliwia szybsze i jednostajne nagrzewanie pomieszczenia. Piecyk naftowy jest doładowywany naftą, która przeobraża się się w ciepło, bez asygnowania niebezpiecznych produktów spalania. Do palenia w piecykach naftowych należy korzystać wyłącznie z nafty oczyszczonej rekomendowanej przez producenta.
Piecyk na naftę – czy jest bezpieczny, na co zwracać uwagę przy zakupie?
Piecyki naftowe wymagają dokładnego przestrzegania zasad obsługi. Grzejniki naftowe pomimo, że są zasilane naftą, dzięki wysoko zaawansowanej konstrukcji są niemal bezwonne. Tylko zaraz po rozpoczęciu pracy, przez około 60 sekund, w pomieszczeniu unosi się bardzo delikatny zapach nafty. W czasie pracy piecyk naftowy nie wydziela już żadnej woni. Piecyki naftowe nie wydzielają wilgoci do pomieszczenia.
Grzejnik naftowy nie zobowiązuje do posiadania odrębnej instalacji ani dodatkowych systemów wentylacyjnych w lokalu. Piecyk naftowy umiejscawiamy w pomieszczeniu, który ma być ogrzane, zasilamy urządzenie w paliwo i uruchamiamy. W celu zagwarantowania prawidłowej ilości tlenu w pomieszczeniu nagrzewanym piecykiem naftowym wskazany jest podstawowy system wentylacji: rozszczelnione okna, kratki wentylacyjne. W przypadku obniżenia składu powietrza poniżej dopuszczalnych norm, w zależności od modelu, system bezpieczeństwa automatycznie wyłączy piecyk. Znajdujący się w piecyku zbiornik na naftę ma zabezpieczenia przed jej wyciekiem, w razie wywrócenia się.
W ofercie, znanego na krajowym rynku, sklepu internetowego firmy UNI-LUX Sp. z o.o. oferującej nam urządzenia do utrzymania oczekiwanego mikroklimatu w pomieszczeniach możemy znaleźć informację: “Oferowane przez nas piecyki CORONA, INVERTER, TAYOSAN i KERO przeszły rygorystyczne testy przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Wszystkie piecyki posiadają znak jakości CE oraz nowatorski system Air Sensor i elektroniczny system , wyłączające piecyk przy przypadkowym uderzeniu jak i przy niedostatecznej wentylacji w pomieszczeniu. Piecyki spełniają najbardziej wymagające normy zarówno europejskie, jak i światowe.”. Na takie właśnie informacje zwracajmy uwagę, gdy rozważamy zakup bezpiecznego i wydajnego piecyka naftowego.
Piecyki naftowe – tanie ogrzewanie na paliwo płynne.
Piecyki naftowe to innowacyjna metoda pozwalająca na energooszczędne ogrzanie pomieszczeń. Piecyk na naftę umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania. Ogrzewanie naftowe jest atrakcyjniejsze cenowo o ponad 30 % od ogrzewania elektrycznego. Litraż zbiorników piecyków naftowych wynosi 4-7 litrów, co przy ciągłej pracy z pełną wydajnością wystarczy na ok. 12 godzin. Co więcej, ciepło generowane przez piecyk naftowy w postaci promieniowania podczerwonego, dającego efekt “żywego” ognia jest wprost idylliczne. Piecyki naftowe są gwarantem komfortu cieplnego.