Jak wybrać windę, dźwig osobowy? Trudne wybory w budownictwie.

winda czyli wynalazek XX wieku

Każdy z nas zapewne zna utwór z 1978 roku i słynne słowa „I powiozą mnie windą do nieba”.  Jazda windą kojarzona była wówczas z luksusową podróżą. Współcześnie winda osobowa w budynkach mieszkalnych jest normą i nie wzbudza dużych emocji oraz zaciekawienia. Windy transportujące pasażerów i towary stanowią powszechny składnik  budynków mieszkalnych, handlowych, firmowych, biurowych, obiektów przemysłowych i użyteczności publicznej.  

Winda wynalazek cywilizacyjny

Winda to jeden z najważniejszych wynalazków w historii rozwoju naszej cywilizacji, służący do swobodnej komunikacji pionowej. Za panowania cesarza Nerona rzymskie Koloseum posiadało prowizoryczne windy, które były poruszane siłą mięśni ludzi i zwierząt. Pierwsza „nowoczesna” winda powstała dopiero w XIX wieku. Powstała wtedy winda, która poruszała się dzięki zastosowaniu technologii parowej. 

Dźwig osobowy

Współcześnie dźwig osobowy to urządzenie stosowane do pionowego przemieszczania osób, posiadające napęd elektryczny lub hydrauliczny. Przemieszczane osoby znajdują się w kabinie poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem) zazwyczaj w szybie dźwigowym. Urządzenie obsługuje przystanki (potocznie „piętra”). Obecnie produkowane dźwigi osobowe wyposażone są w sterowanie automatyczne, które zapewniają zarówno bezpieczeństwo, jak i wygodę użytkowania. Wszystkie dźwigi osobowe podlegają dozorowi technicznemu. 

Przykład Warszawy – windy w blokach i wieżowcach

Najbardziej oczywistym miejscem montażu windy osobowej są budynki mieszkalne. Bloki i wieżowce obecnie są obowiązkowo zaopatrzone w dźwigi osobowe. W Warszawie obecnie znajduje się ok. 50 budynków mających ponad 65 metrów wysokości i trzy ponad 200 metrów wysokości.W ciągu kilku kolejnych lat Warszawa wzbogaci się w kilkanaście wysokościowców. 

W budownictwie nowej generacji nie ma miejsca na nieprzemyślaną gospodarność. Mając na uwadze postępującą urbanizację, można przewidywać wzrost popytu na windy. Koszt windy osobowej jest znacznie niższy w przeliczeniu na dodatkowe metry, które musiałby zajmować obiekt.  Dźwig osobowy powinien zostać zastosowany tam, gdzie trzeba pokonać kolejne kondygnacje, aby dotrzeć do celu.  Zainstalowanie windy w nieruchomości służy transportowi ludzi, towarów a nawet samochodów. Dźwig osobowy zwiększa funkcjonalność budynku oraz zapewnia optymalny przepływ ludzi w obiekcie. Jeszcze do niedawna instalacja windy w istniejących  budynkach było próbą ognia, jednak dzisiaj, nie stanowi już niemal żadnego problemu. Dosprzętowienie budynku w windę osobową powoduje wzrost wartości całej nieruchomości jak i poszczególnych mieszkań. Montaż nowego dźwigu zapewnia wieloletnią funkcjonalność budynku i racjonalną eksploatację.  Modernizacja lub wymiana windy  poprawia parametry techniczne i bezpieczeństwo. 

Windy osobowe

Windy osobowe są coraz bardziej popularnym wyborem. Na rynku dostępne są też różnego rodzaju podnośniki. Poszczególne instalacje różnią się od siebie w zależności od swojego przeznaczenia. Innymi wskaźnikami wyróżniają się windy przeznaczone do transportu ludzi w budynkach mieszkalnych, a innymi dźwigi przystosowane do transportu sprzętu i urządzeń. 

Wybór windy 

Wybór windy najlepiej dobranej do konkretnego budynku nie jest łatwy. Najczęściej o wyborze dźwigu osobowego odpowiedniego dla danego budynku decydują architekci, ale tak naprawdę wszystko zależy od możliwości finansowych i wyobraźni inwestora. Potencjalne modyfikacje są możliwe dzięki nowym technologiom i bogatej ofercie producentów dźwigów.

Projekt dźwigu osobowego sporządza się w oparciu o:

  • wymagania klienta, 
  • uwarunkowania techniczne,
  • w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Dokonując wyboru dźwigu osobowego, zwraca się uwagę  na jego parametry techniczne, takie jak:

  • udźwig (mierzony w kilogramach),
  • prędkość jazdy,
  • wysokość podnoszenia,
  • rodzaj napędu,
  • sposób sterowania.

O tym, ile będzie kosztowała winda decyduje przynajmniej kilka czynników:

  •  wymagany udźwig,
  •  oczekiwaną wielkość kabiny 
  •  ilość przystanków 
  • usytuowanie dźwigu (wewnątrz, czy na zewnątrz budynku)
  • wysokość podnoszenia,
  • standard wykończenia kabiny i ilość drzwi przystankowych/kabinowych.

Jeśli masz zamiar zainstalować dźwig osobowy, to zadanie najlepiej powierz firmie posiadającej odpowiednie doświadczenie, która dopasuje się do naszych wymagań.

Szukaj firmy, która oferuje:

  • indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta  
  • charakteru miejsca w jakim mają się znajdować.

Do tego oferującej kompletny pakiet usług związanych z:

  • konsultacją i planowaniem
  • produkcją i montażem
  • konserwacją i serwisem
  • gwarancją  producenta
Jak wybrać windę, dźwig osobowy? Trudne wybory w budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry