Materiał do podłogi, który wytrzyma ciężar samochodu? Materiał, który można czyścić tylko wodą i prostym środkiem czyszczącym? Materiał, który jest odporny na zarysowania i dowolnie można przenosić po nim meble? Brzmi świetnie, a czy coś takiego istnieje? Owszem i, co najważniejsze, wcale nie kosztuje więcej niż konkurencyjne rozwiązania!
Drewniane posadzki, panele, kafelki czy płytki – wszyscy kojarzymy ich wygląd. Są wszechobecne, bo przez lata dorobiły się statusu stałego elementu gry, kiedy przychodzi do przygotowania projektu aranżacyjnego. Tymczasem postało wiele nowych technologii wykańczania pomieszczeń i dzisiaj nie powinny dziwić nawet płyty betonowe czy posadzki z mikrocementu. Jednym z rozwiązań, które swoją drogą na salony przeciarało będąc stosowanym w garażach podzielnych, halach magazynowych czy produkcyjnych, są podłogi żywiczne z żywic polimerowych.
Podłoga żywiczna posiada cały wachlarz zalet
Dzisiaj wnętrze można wykończyć właściwie w dowolny sposób, jaki sobie wymyślimy, o ile oczywiście spełnia to wszelkie wymogi bezpieczeństwa i zgadza się z założonym budżetem. Spotkać można jednak zarówno ciepłe wnętrza w beżowych kolorach, z drewnianą podłogą i wykończeniami, a można znaleźć się w surowych, industrialnych przestrzeniach bądź po prostu w nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeniach. Podłoga żywiczna może być bezbarwna, może mieć określony kolor, może być wykończona na błysk bądź mat, jak również być antypoślizgowa. To daje nam szeroki wachlarz możliwości, bowiem możemy umieścić ją zarówno w przedpokoju, jak i w kuchni czy w salonie. Do tego dochodzą określone właściwości techniczne, które dobrze świadczą o tym rozwiązaniu, bowiem podłogi żywiczne są:
- odporne na uszkodzenia mechaniczne w tym upadki ciężkich przedmiotów i zarysowania,
- antyelektrostatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu, pyłków czy zwierzęcej sierści,
- bezspoinowe, dzięki czemu wilgoć nie wnika pod posadzkę,
- wodoodporne i chemoodporne, dzięki czemu nie tylko nie zostają na nich plamy, ale również bardzo łatwo się je czyści,
- w przypadku użycia żywicy poliuretanowej odporne na promienie UV i temperatury od -20 do 70 stopni Celsjusza, dzięki czemu mogą być instalowane na zewnątrz.
Do tych zalet można dołożyć jeszcze jedną, która jest często decydującą – mianowicie chodzi o cenę. Jeśli chodzi o podłogi żywiczne, cena przede wszystkim zależy od tego, czy będzie to żywica epoksydowa czy poliuretanowa, jak również od metrażu, jaki chcemy wykonać i od robocizny.
Podłoga żywiczna – cena za m2
Do przedstawienia cen skorzystamy z oferty polskiego producenta żywic polimerowych i kruszywa naturalnego, firmy Techniart. Żywica epoksydowa jest tańszym materiałem od żywicy poliuretanowej i stosuje się ją raczej w zacienionych miejscach, bowiem nie jest odporna na światło słoneczne. Bezbarwna kosztuje ok. 72 złote, natomiast barwiona to ok. 45 złote za m2. Żywica poliuretanowa jest droższa i kosztuje ok. 115 zł w wariancie bezbarwnym, a barwiona to ok. 67 zł. Należy przy tym pamiętać, że jeśli interesuje nas na przykład żywica na balkon, cena za metr to jedno, a drugie to wykupienie odpowiedniej ilości materiału, bowiem jest on sprzedawany w określonych opakowaniach i pewnie zostaniemy z lekką nadwyżką. Warto o tym pamiętać.
Podłogi żywiczne to dobra inwestycja i trwałe rozwiązanie
Jedną z fundamentalnych zasad podłóg z żywic polimerowych jest ich trwałość. Prawidłowo zainstalowana posadzka może wytrzymać nawet dekadę, a kiedy na powierzchni pojawią się jakieś ubytki, to nie ma potrzeby wymiany całej posadzki – wystarczy nanieść świeżą, wierzchnią warstwę żywicy.