Korzyści z artykułu 176 kodeksu spółek handlowych

Czasem, aby móc czerpac korzysci finansowe i nie tylko finansowe niezbędna jest biegła znajomość prawa a zwłaszcza praktycznej interpretacji niejasnych przepisów dających możliwość legalnego czerpania korzyści, oszczędności itp. z danego rozwiązania.

Polski Ład a świadczenia niepieniężne w spółkach

Zmiany jakie wprowadził tak zwany nowy polski ład okazały się bardziej daleko idące niż ustawodawca założył. Są tacy, którzy na nowych przepisach stracili i są tacy, którzy zyskali. W niektórych segmentach prawa przepisy okazały się bardziej przychylne niż uprzednie a w innych całkowicie przeciwnie. Aktualnie powtarzające się świadczenia niepieniężne przyklady są bardzo popularne i nie bez powodu. przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż dają realne korzyści na wypłaty środków pieniężnych ze spółki bez podwójnego opodatkowania jakim są obarczone klasyczne dywidendy. Wynagrodzenia wspólników w spółce zostały obarczone obowiązkiem odprowadzenia składki zdrowotnej, co zdecydowanie wpłynęło na obniżkę wynagrodzenia netto. Furtka jaka została do zachowania wynagrodzenia sprzed nowego ładu są powtarzalne niepieniężne świadczenia.

Co może stanowić niepieniężne i powtarzalne świadczenie na rzecz spółki?

Nazwa instytucji wydaje się skomplikowana, ale w rzeczywistości okazuje się, iż praktycznie każda usługa może być świadczeniem na rzecz spółki o ile faktycznie wykazuje związek z działalnością spółki. ponadto nie jest tak trudno o wybranie świadczeń niepieniężnych, które są pracą wycenianą na określone sumy. Najtrudniejszym warunkiem do spełnienia jest cykliczność i powtarzalność w czasie. Wystarczy jednak zadbać o te trzy warunki, a korzyści mogą być całkiem spore. zanim jednak skorzystamy z tej opcji dobrze jest się doradzić prawnika, radcy prawnego czy nasze niepieniężne świadczenia powtarzalne przykłady nie zostaną podważone przez fiskusa, aby nie narazić się na kłopoty zamiast korzyści.

Celowość przepisu o świadczeniach niepieniężnych na rzecz spółki

Kodeks wprowadził wspomniana instytucje celem ochrony interesów spółki na wypadek sytuacji, kiedy wspólnicy poza wniesieniem wkładu niepieniężnego zobligowani są do pracy na rzecz spółki. Celem tych zapisów miało być również wytworzenie więzi gospodarczych między wspólnikami a spółką. efekt jest co najmniej wątpliwy, aczkolwiek z pewnością upowszechnił ten rodzaj świadczeń. Wiele osób myśli, iż jest to rozwiązanie nowe, tymczasem wcześniej świadczenia niepieniężne były także dopuszczalne i wskazane, jednak nikt się nimi nie interesował. Dzięki temu rozwiązaniu spółka ma szansę na korzystniejsze cenowo pozyskanie surowców, usług, z drugiej strony wspólnicy wykonujący te świadczenia zyskują stały popyt na wykonywana prace. Drugorzędnym są wynagrodzenia, ich wysokość w ujęciu modelowym. Faktycznie wygrywa zysk, co zauważa się od około roku od wejścia w życie nowego ładu, co jest dla wspólników wartością dodaną. Pierwowzorem niepieniężnych świadczeń powtarzalnych w prawie spółek było prawodawstwo niemieckie.

Korzyści z artykułu 176 kodeksu spółek handlowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry