Prawo jazdy na automat i manual – czy bardzo się różnią?

Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, jeśli pomyślnie zdamy egzamin, otrzymujemy prawo jazdy, czyli dokument uprawniający nas do prowadzenia auta. Różnica jest taka, że egzamin zdany w aucie o manualnej skrzyni biegów daje nam możliwość prowadzenia zarówno samochodu manualnego, jak i automatycznego. Gdy zdamy egzamin na prawo jazdy kategorii B z kodem “78”, uprawnienie to jest okrojone wyłącznie do prowadzenia pojazdów ze skrzynią automatyczną.

Sam egzamin nie różni się praktycznie niczym. Musimy tak samo przejść przez naukę w szkole jazdy, odbyć teoretyczną część egzaminu oraz zgodnie z wytycznymi instruktora i egzaminatora, zaliczyć część praktyczną.

Prawo jazdy wyłącznie na automat – czy to dobry pomysł?

Na obecnym rynku motoryzacyjnym można zauważyć ostatnio pewien trend. Bardzo dużo osób decyduje się na zakup samochodu z automatyczna skrzynią biegów. Nic dziwnego – auto takie znacznie łatwiej się prowadzi i jest wygodniejsze, gdyż nie trzeba samemu manewrować drążkiem. W ślad za tym trendem poszły obecnie szkoły nauki jazdy oraz ośrodki egzaminacyjne. Co musisz wiedzieć o egzaminie na prawo jazdy na automat? Sprawdź poniżej.

Czytaj również: Wypożyczalnia samochodów Warszawa

Dla kogo będzie dobre prawo jazdy na automat?

Egzamin na prawo jazdy, to dla wielu, zwłaszcza młodych kierowców bardzo duży stres. Niekiedy muszą zmagać się z nim kilka, lub nawet kilkanaście razy. Stresujący jest nie tylko egzamin teoretyczny, ale przede wszystkim praktyczny bo to właśnie podczas niego trzeba wykazać się umiejętnościami prowadzenia auta. Sprawność w zmienianiu biegów jest wtedy bardzo ważna. Egzamin na automatycz

Prawo jazdy na automat – czy egzamin jest łatwiejszy?

Aby przystąpić do egzaminu prawo jazdy automat, wystarczy uprzednio odbyć zaledwie 30 godzin jazdy z instruktorem. Jest to stosunkowo krótki czas i nie każdemu taka ilość godzin wystarcza na to, aby opanować wszystkie techniki prowadzenia auta. Umiejętność zmiany biegów wymaga wyczucia, a to z kolei zdobywane jest wraz z doświadczeniem. 

W samochodzie z manualną skrzynią biegów musimy dodatkowo operować sprzęgłem, którego nie ma z kolei w aucie ze skrzynią automatyczną. Podczas egzaminu trzeba uważnie obserwować znaki drogowe, światła, inne pojazdy, pilnować świateł oraz kierunkowskazów. Im mniej zatem rzeczy do obsługi, tym egzamin będzie łatwiejszy. 

Egzamin odbyty w aucie z automatyczną skrzynią to przede wszystkim gwarancja mniejszej szansy na popełnienie błędu. Czy w przyszłości łatwiej jest jeździć automatem? Zdecydowanie. Nasza szkoła Gazelka przygotuje Cię do egzaminu, tak by nie sprawił on trudności. 

Kiedy warto rozważyć prawo jazdy na automat?

Prawo jazdy na automat to wybór nie tylko dla młodych i niedoświadczonych kierowców. Jest to opcja dobra dla osób, które zmagają się na przykład z kontuzją nogi. Brak sprzęgła w samochodzie ze skrzynią automatyczną pozwala odpocząć jednej nodze. Nie wymaga też pracy nadgarstka przy zmianie biegów, zwłaszcza w mieście.

Prawo jazdy na automat zdecydowanie przyspieszy sam proces uzyskiwania uprawnień. Warto wziąć je pod uwagę, zwłaszcza gdy planujemy lub mamy już na oku konkretne auto na automat, jakie chcemy zakupić. Warto pamiętać o tym, że w razie potrzeby zawsze możemy rozszerzyć swoje uprawnienia w przyszłości i zdać egzamin na skrzyni manualnej.

Co zrobić po zdaniu prawo jazdy?

Rozważ zakup pierwszego samochodu. Możesz wybrać pomiędzy nowym samochodem z salonu, a autem używanym. Ciekawym obecnie rozwiązaniem jest import samochodu z Dubaju.

Prawo jazdy na automat i manual – czy bardzo się różnią?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry