Sprzęt pożarowy jak go wybrać?

Każdemu z nas potrzebne jest bezpieczeństwo zarówno w pracy jak i w domu.
Jedną z klęsk żywiołowych jest pożar. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań by
się przed nim chronić i nie dopuścić do jego wybuchu. Sprawdź co powinieneś
mieć by czuć się bardziej bezpiecznie i jak wybrać odpowiedni sprzęt
przeciwpożarowy i pierwszej pomocy. Odpowiemy na pytanie jaką gaśnice czy
apteczkę wybrać by spełniła nasze wymagania.

Jaką gaśnice wybrać?

W pierwszej kolejności sprawdźmy jakie jest przeznaczenie naszego obiektu. Wyróżniamy: biura, magazyny, hale produkcyjne, sklepy, budynki instytucje publiczne czy kuchnie. Zastanówmy się ile osób maksymalnie może pracować w naszej firmie. Jeśli w naszym budynku pracują ludzie dodatkowo powinniśmy przestrzeń roboczą wyposażyć w apteczki pierwszej pomocy, o których napiszemy w naszej części artykułu. 

Gaśnica w zależności od rodzaju pomieszczenia i budynku powinna być odpowiednio dobrana. Gaśnic proszkowych używamy w pomieszczeniach gdzie możliwe będzie sprzątnięcie proszku po zakończeniu gaszenia. Proszek gaśniczy pozostawia znaczne ślady na powierzchni gaszenia.

Do serwerowni są polecane gaśnice CO2 śniegowe. Jako środek gaśniczy zastosowano w nich sprężone powietrze CO2 przez co nie zastawiają śladów. Są dosyć drogie zakupie, jednak mogą służyć 10 lat bez remontu, jeśli co rok je legalizujemy.  Innym rodzajem gaśnic są  gaśnice wodne mgłowe. Ich środek gaśniczy stworzony jest na bazie wody. Tworzą one mgłę wodną, która skutecznie gasi oleje czy tłuszcze więc  najczęściej wykorzystywane są w kuchniach czy restauracjach. Gaśnice pianowe również nie pozostawiają śladów na gaszonej powierzchni. 

Każdy z typów gaśnic posiada zalety i wady. Na gaśnicy naklejone są oznaczenia z odpowiednimi grupami pożarów, do których gaszenia przeznaczona jest gaśnica. Jeśli mamy wątpliwości jaką gaśnice wybrać możemy zasięgnąć porady odwiedzając sklep ppoż.

Jaka apteczka będzie odpowiednia ?

Wiele apteczek różni się od siebie wyposażeniem, nie każda apteczka jest uniwersalna. Powinniśmy zastanowić się w jakich okolicznościach może być użyta apteczka a następnie dobrać ją do naszych potrzeb. W sklepach dostępne są apteczki samochodowe przeznaczone do udzielenia pomocy podczas wypadków uczestnikom ruchu drogowego. Możemy również znaleźć apteczki pierwszej pomocy przemysłowe. Instalowane są one zazwyczaj w firmach i zakładach produkcyjnych na ścianach. Obudowa takiej apteczki przemysłowej wykonana jest z metalu dzięki temu jest bardziej wytrzymała od apteczki plastikowej. Istnieją również mniej popularne rodzaje apteczek pierwszej pomocy. Między innymi apteczki autobusowe, apteczki turystyczne czy mini apteczki. Apteczki z podstawowym wyposażeniem nie są drogie, jeśli jest możliwość, że w większej grupie osób w której się spotykamy nikt nie będzie miał apteczki warto zakupić kilka sztuk.

Szafki i skrzynki na gaśnice czy są potrzebne?

Często występuje problem z niepowołanym naruszaniem sprzętu gaśniczego w naszym obiekcje. Rozwiązaniem są tutaj szafki na gaśnice i hydranty. Dzięki zamkowi w szafce oraz umieszczeniu kluczyków za szybką możliwe jest szybko otworzenie gaśnicy a zarazem gaśnica jest chroniona przed osobami nie powołanymi. Innym popularnym produktem są kasetki z miejscem na klucz ewakuacyjny. Ich funkcjonalność jest bardzo podobna do szafek na gaśnice, również posiadają szklaną szybkę, którą należy zbić by użyć kluczy.
Najważniejsze gdy pożar już wystąpi mieć pod ręką sprzęt przeciwpożarowy, który umożliwi nam opanowanie sytuacji. Dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu domu czy biura jesteśmy w stanie szybko udzielić pierwszej pomocy, ugasić pożar, czy ewakuować się. Co roku powinniśmy wykonywać przeglądy sprzętu pożarowego a ewentualne jego braki uzupełniać zaraz po zauważeniu.

 

Sprzęt pożarowy jak go wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry