Tabletki antykoncepcyjne – sposób działania oraz przeciwwskazania

Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczenia przed ciążą jest antykoncepcja hormonalna. Jest to chemiczny rodzaj antykoncepcji, który jest stosowany przez kobiety. Kontroluje ona procesy zachodzące w ciele kobiety związane z cyklem miesiączkowym. Jak działa i co warto wiedzieć?

Jakie mamy rodzaje antykoncepcji hormonalnej?

Na początek określmy jakie mamy rodzaje antykoncepcji hormonalnej i na czym ona polega. Środki antykoncepcji hormonalnej zawierają syntetyczne odpowiedniki hormonów produkowanych przez ciała kobiety, tylko że w mniejszych ilościach. Regulują one w ten sposób cykl miesiączkowy, aby nie doszło do zapłodnienia. 

Środki antykoncepcji hormonalnej zawierają w swoim składzie gestageny, które są sztucznym odpowiednikiem progesteronu. Takie tabletki będą określane jako jednoskładnikowe. Niektóre z nich zawierają jeszcze estrogeny – te nazywamy odpowiednio  środkami dwuskładnikowymi. 

Jeśli mowa o środkach dwuskładnikowych to możemy je dostać w formie pigułek, plastrów lub pierścieni dopochwowych. Środki, które zawierają dwa składniki hormonalne mają możliwość regulowania krwawienia. Nie mogą ich jednak przyjmować wszystkie kobiety. 

Bardzo często stosowanym rodzajem dwuskładnikowego środka antykoncepcji hormonalnej są tabletki. Możemy dostać tabletki różniące się ze względu na rodzaj hormonów i ich dawkę. Będzie to miało wpływ na skutki uboczne, które może odczuwać kobieta. Warto spróbować dopasować do siebie te odpowiednie i nie zrażać się na początku. 

Sposób działania tabletek antykoncepcyjnych 

Głównym procesem działania tabletek antykoncepcyjnych jest hamowanie owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. Podczas owulacji komórka jajowa czeka na plemniki, aby mogło dojść do zapłodnienia. W tym też czasie, czyli kilka dni przed oraz chwilę po uwolnieniu komórki jajowej występują dni płodne. Tylko w tym czasie w trakcie cyklu miesiączkowego można zajść w ciąże. Hormony zawarte w tabletkach nie dopuszczają do owulacji. Odpowiednik progesteronu przekazuje informację do przysadki mózgowej, aby nie produkowała innych hormonów odpowiedzialnych za proces owulacji. Dają one sygnał, aby wstrzymać cykl miesiączkowy. 

Oprócz tego, tabletki działają również w inny sposób i zapobiegają ciąży. Sprawiają, że śluz w szyjce macicy staje się bardziej lepki, co utrudnia drogę plemnikom do komórki jajowej. Błona śluzowa macicy jest też cieńsza przez co zapłodnionej komórce jajowej jest się trudniej zagnieździć.  

Przeciwwskazania stosowania tabletek antykoncepcyjnych 

Pierwszym i dość oczywistym przeciwwskazaniem do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest ciąża, aby nie powodować poronienia. Nie zaleca się stosowania tabletek antykoncepcyjnych w czasie i po przebytym raku piersi. Nie powinno się łączyć tabletek antykoncepcyjnych z paleniem dużej ilości papierosów. Antykoncepcja hormonalna nie jest wskazana przy zakrzepicy, cukrzycy, zaburzeniach czynności wątroby czy wysokim nadciśnieniu.  Szczegółowe informacje na temat pigułki po znajdziesz na stronie www.pigulkapo.com

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych 

Skutki tabletek antykoncepcyjnych są głównym powodem niechęci do tej formy zabezpieczenia. Każdy rodzaj tabletek hormonalnych może działać na nas w inny sposób. Jeśli przy stosowaniu tabletek mamy bardzo dużo uciążliwych skutków ubocznych to powinniśmy poprosić lekarza o zmianę leków. 

Najczęściej spotykane skutki uboczne to: 

  • nudności
  • wymioty 
  • tkliwość piersi 
  • bóle łowy 
  • wahania nastroju, obniżenie nastroju
  • spadek libido 
  • zmiany skórne – trądzik, łojotok 
  • plamienia 
  • upławy 
Tabletki antykoncepcyjne – sposób działania oraz przeciwwskazania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry