Co się działo z kredytem we frankach?

Kredyt we frankach szwajcarskich wydawał się bardzo dobrym wyborem dla kredytobiorców. Korzystne oprocentowanie skutecznie zachęciło wiele osób. Nie spodziewali się jednak takiego obrotu sprawy. Co się stało z kursem franka szwajcarskiego? Jak postępować z kredytem w obecnej sytuacji, aby ratować swoją sytuację?

Dlaczego kredyty we frankach? 

Dziś widząc sytuację frankowiczów, czyli kredytobiorców posiadających kredyty w frankach szwajcarskich, zastanawiamy się z jakiego powodu zdecydowali się właśnie na taki rodzaj kredytu, czyli kredyt walutowy. Kursy walutowe nie są nigdy do końca przewidywalne i są uzależnione od sytuacji gospodarczych na świecie. Jak zatem wygląda historia frankowiczów? 

Na początku lat dwutysięcznych, wbrew pozorom, kredyty we frankach szwajcarskich były bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla ludzi chcących wziąć kredyt. Frank był wtedy na całkiem stabilnym poziomie,a po wejściu Polski do Unii Europejskiej polski złoty się umacniał. Dodatkowo kredyty w złotówkach były wysoko oprocentowane, co sprawiało ,że kredyt w naszej walucie był czasami niemożliwy. Kredyty walutowe kusiły niskim oprocentowaniem, co było dużo korzystniejszą opcją kredytową. 

Drugi z czynników przemawiających na korzyść kredytu we frankach to atrakcyjne zestawienie stawki LIBOR i WIBOR. Co to oznacza? WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to koszt oprocentowania na rynku międzybankowym, czyli w sytuacji, kiedy banki pożyczają pieniądze między sobą. LIBOR z kolei to odpowiednik WIBOR w kredytach w innych walutach. Te wskaźniki mają wpływ na korzystne warunki także dla zwykłego kredytobiorcy.

Kredyty we frankach były brane w głównej mierze w celu zakupu nieruchomości. Kwota kredytu była określona we frankach szwajcarskich, jednak wypłacana była w złotych. Działo się tak dlatego, że sam zakup nieruchomości był w złotówkach. 

Co się stało z kursem franka szwajcarskiego?

Z tych powodów wiele osób zdecydowało się na kredyty we frankach szwajcarskich. Nie wszyscy jednak w tamtym momencie uwzględnili fakt, że taki kredyt jest niestabilny i zależy od sytuacji walutowej, która jest zmienna. Dla zobrazowania sytuacji, w 2008 roku kurs franka szwajcarskiego wynosił mniej niż 2 zł. Potem natomiast nastąpił zdecydowany obrót sytuacji. 

Korzystne warunki nie utrzymywały się zbyt długo. Nastał globalny kryzys finansowy i odbiło się to także na kursie franka. Kurs franka szybko rósł i w niedługim czasie przekroczył granicę 3 złotych. Inwestorzy zrezygnowali z inwestycji w tej walucie. Szwajcarski Bank Narodowy próbował ustabilizować kurs i na pewien czas spowolnił wzrost kursu franka. Krytyczna sytuacja nadeszła jednak na początku 2015 roku. W styczniu, a dokładniej 15 stycznia, miało miejsce wydarzenie określane jako “czarny czwartek”. Kurs drastycznie wzrósł a frankowicze byli byli postawieni w bardzo niekorzystnej sytuacji finansowej.

Co możemy zrobić z kredytem we frankach szwajcarskich?

Najlepiej jest unieważnić umowę kredytową lub zastosować proces odfrankowienia kredytu. To, która opcja będzie dla nas odpowiednia oceni kancelaria frankowa Rzeszów. Grupa ekspertów jest dostępna i gotowa na udzielenie wszelkich odpowiedzi na pytania frankowiczów. Dzięki takiej pomocy jest duża gwarancja na uwolnienie się od kredytu.

Co się działo z kredytem we frankach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry