Naturalny syrop przeciwkaszlowy – jak dokonać wyboru?

kaszel produkt bez recepty

Dokuczliwy kaszel znajduje się na szczycie listy dolegliwości, które są bardzo irytujące i męczące. Próba przebrnięcia przez noc z duszącym kaszlem, z reguły kończy się niewyspaniem i potwornym zmęczeniem. Warto pamiętać, że w większości przypadków, przy infekcjach wirusowych – kaszel nie wymaga specjalnego leczenia i możemy zastosować produkty lecznicze zawierające wyłącznie ziołowe substancje czynne.

Syrop przeciwkaszlowy – rodzaje kaszlu

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym organizmu. Napad kaszlu to sposób na odkrztuszenie wydzielin zalegających w górnych drogach oddechowych. Możemy wyróżnić różne rodzaje kaszlu, ale zazwyczaj mówimy o kaszlu mokrym i kaszlu suchym. 

Kaszel suchy jest bardzo uporczywy i dokuczliwy, ponieważ nie wywołuje odkrztuszania żadnej wydzieliny. Nagłe napady suchego kaszlu są bardzo wyczerpujące. Należy pamiętać, że przy zwykłej infekcji górnych dróg oddechowych – kaszel suchy po upływie kilku dni powinien zmienić się w kaszel mokry. Kaszel mokry to znak, że w drogach oddechowych zgromadziła się wydzielina, którą dzięki kasłaniu będzie można usunąć. 

Syropy na kaszel – ziołowe substancje czynne

Kaszel przy przeziębieniu lub grypie zwykle ustępuje samoistnie. Nie zmienia to faktu, że syropy i pastylki na kaszel mogą być bardzo przydatne. Zwłaszcza jeśli uprzykrzony kaszel nie pozwala na spokojny sen lub przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Na rynku są dostępne 3 rodzaje syropów na kaszel:

  • syropy przeciwkaszlowe,
  • syropy wykrztuśne,
  • syropy na oba rodzaje kaszlu.

Syropy przeciwkaszlowe to środki tłumiące kaszel. Łagodzą kaszel blokując odruch kaszlowy. Syropy wykrztuśne powodują rozrzedzenie zalegającej wydzieliny i ułatwiają wykrztuszanie śluzu z dróg oddechowych. Syropy na oba rodzaje kaszlu wykazują działanie jednoczenie wykrztuśne i przeciwkaszlowe.

Warto wspomnieć, że syropy to nie jedyna forma środków na kaszel. Pastylki do ssania zawierające naturalne substancje czynne to z całą pewnością dość “poręczny” sposób na kaszel. Należy również zauważyć, że wybrane, naturalne syropy przeciwkaszlowe wspomagają zarówno odkrztuszanie oraz uśmierzają podrażnione gardło, które często jest przyczyną suchego kaszlu. 

Przykładem preparatów na kaszel zawierających wyciągi roślinne są: wykrztuśny i uśmierzający suchy kaszel syrop Bronchostop Duo, syrop z wyciągiem z bluszczu Prospan, pastylki na kaszel porost islandzki Isla Moos oraz pastylki z ziela tymianku Bronchostop na kaszel.   

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Podsumowanie:

Należy pamiętać, że jeśli kaszel trwa dłużej niż kilka tygodni to konieczne jest przerwanie przyjmowania środków leczniczych. W takiej sytuacji, kontakt się z lekarzem jest niezbędny. 

Przyjmując produkty lecznicze na kaszel, należy zawsze zapoznać się z informacjami na temat dawkowania, działań niepożądanych, przeciwwskazań oraz pozostałymi uwagami, które są zawarte w ulotce. Produkty lecznicze, nawet jeśli są oparte na naturalnych składnikach, gdy są niewłaściwie stosowane mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

Naturalny syrop przeciwkaszlowy – jak dokonać wyboru?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry